Muzeum w Winnej Górze

 

UROCZYSTA INAUGURACJA ODDZIAŁU MUZEUM W WINNEJ GÓRZE
10 października 2018 roku

 

      10 października br. Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Wiesław Kaczmarek Dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy dokonają uroczystej inauguracji działalności Muzeum w Winnej Górze. Pałac winnogórski, kojarzony przede wszystkim z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim, stanie się oddziałem Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, gdzie pamiątki po twórcy Legionów Polskich we Włoszech będzie mógł podziwiać każdy miłośnik historii i kultury.  

      W czerwcu 2018 r., Samorząd Województwa Wielkopolskiego nabył pałac, w którym eksponowane były w kilku pomieszczeniach muzealia z Gniezna i Poznania, upamiętniające postać zamieszkującego niegdyś w Winnej Górze generała Jana Henryka Dąbrowskiego – będzie on stanowił wiodącą postać w programie nowego muzeum. Planowane jest w nim również otwarcie wystawy poświęconej najbardziej zasłużonym Wielkopolanom, co będzie unikatową formą promocji regionu.

     W najbliższych miesiącach przygotowana zostanie nowa ekspozycja obejmująca tematy związane z postacią Jana Henryka Dąbrowskiego, jego pasją kolekcjonerską oraz historią Legionów Polskich. Następna wystawa, planowana na drugie półrocze 2018 r., ukazywać będzie kolejną wybitną postać związaną z czynem legionowym – blisko współpracującego z Dąbrowskim twórcę „Mazurka Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego.

    Nie zabraknie też historii właścicieli dóbr w Winnej Górze z rodu Mańkowskich, wśród których wiele jest postaci zasługujących na bliższe zainteresowanie – od córki wodza Legionów Bogusławy z Dąbrowskich Mańkowskiej po słynną z działalności szpiegowskiej w II wojnie światowej Klementynę Mańkowską.