KONCERT MICHAŁA ADAMA HEINTZEGO W WINNEJ GÓRZE

W niedzielne popołudnie 30 sierpnia, pomimo „deszczu wiszącego w powietrzu” przenieśliśmy się myślami do słonecznej Italii. Pomogli nam w tym wspaniali artyści: Joanna Horodko, Alicja Kosznik i Michał Heintze oraz niezwykle gościnni i życzliwi gospodarze winnogórskiego Pałacu na czele z p. Lidią Haremzą. Przed główną fasadą neoklasycystycznego Pałacu Mańkowskich, charakteryzującą się wspaniałymi kolumnami – tak bardzo charakterystycznymi dla kultury śródziemnomorskiej – soliści w towarzystwie akompaniatorki wykonali przepiękne włoskie (i nie tylko) arie i pieśni. Koncert zgromadził ludzi kultury i nauki, samorządowców i społeczników – wszystkich, którym związany z pandemią „lockdown” brutalnie przerwał bezpośredni kontakt ze sztuką. Dobre zagospodarowanie terenu wokół Pałacu pozwoliło na organizację koncertu z zachowaniem wszelkich zasad sanitarno – epidemiologicznych.

Jako Średzkie Towarzystwo Naukowo-Kulturalne im. Ks. Infułata Aleksandra Raweckiego we współpracy z Kontuszowym Bractwem Kurkowym Ziemi Średzkiej, ciesząc się z sukcesów Michała Adama Heintzego (członka obydwóch towarzystw), który na zakończenie minionego roku akademickiego uzyskał dwa tytuły magistra: z filologii klasycznej i śpiewu solowego – postanowiliśmy uczcić to wydarzenie. Tym bardziej, że nasz średzki solista, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronowirusa odbył swój koncert za zamkniętymi drzwiami Aula Magna Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Korzystając z możliwości jakie daje nam pobliska Winna Góra, jak również pozytywnej odpowiedzi p. prof. J. Horodko, solistki Teatru Muzycznego w Poznaniu zabraliśmy się do działania.

Świeżo upieczony Absolwent w towarzystwie swojej Promotor wykonali dla zgromadzonej publiczności arie i pieśni Tostiego, Moniuszki, Mozarta, Lehara, Gounoda, Paderewskiego, Karłowicza, Pucciniego i Belliniego. Całość przeplatana była historiami i anegdotami związanymi z prezentowanymi utworami, wykonawcami oraz zaproszonymi gośćmi opowiadanymi przez Prezesa ŚTNK Michała Mikołajczaka. Swoja obecnością na koncercie zaszczycili nas: prof. Hanna Suchocka (była Premier RP), Starosta Średzki Ernest Iwańczuk, Burmistrz Środy Wlkp. Piotr Mieloch, ks. Tomasz Kubacki (proboszcz winnogórski), o. prof. Nikodem Brzózy (dominikanin, filozof), prof. Bolesław Andrzejewski (germanista, filozof), prof. Andrzej Gulczyński (prawnik, były Prezes PTPN), ks. prof. Tomasz Nawracała (teolog), a także przedstawiciele towarzystw działających w naszej małej ojczyźnie, m.in.: Cech Rzemiosł Różnych, Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielopolskich, Amazonki oraz działacze społeczni z różnych stron Wielkopolski (m.in. Baborówko, Kostrzyn, Kórnik, Pleszew, Koszuty, Grójec, Szamotuły, Poznań).

Koncert Arii i Pieśni nie tylko był ucztą dla ducha, ale także po okresie stagnacji otworzył kolejny rozdział działalności Towarzystwa Naukowo – Kulturalnego i Kontuszowego Bractwa. Zapoczątkował również współpracę z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk w projekcie „Dziedzictwo Wielkopolski” – czego efektem będą planowane na październik i listopad spotkania wykładowe w Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Wiesławowi Kaczmarkowi – Dyrektorowi Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy za udostępnienie obiektu w celu organizacji koncertu oraz Uczniom Szkoły Podstawowej im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Starkówcu Piątkowskim, wraz z opiekunem p. Edytą Janasik, za uświetnienie spotkania strojami wojskowymi z epoki patrona szkoły.

Zarząd ŚTNK

 

GALERIA ZDJĘĆ Z KONCERTU

autorzy zdjęć: Jędrzej Józefowicz i Zbigniew Król