Edukacja

O EDUKACJI MUZEALNEJ SŁÓW KILKA

Nie ulega wątpliwości, że współczesne muzea są w stanie tworzyć przestrzenie o wysokim potencjale edukacyjnym, stając się tym samym atrakcyjne również dla najmłodszego grona odbiorców. Dzięki swoim zbiorom stanowią szeroką encyklopedię wiedzy na temat zagadnień istotnych dla kultury, historii i społeczeństwa. Zwłaszcza muzea rezydencjonalne, ulokowane w zespołach pałacowo-parkowych, są szczególnie uprzywilejowane  w tym kierunku, ponieważ eksponaty ukazywane są w oryginalnej scenerii – w otoczeniu miejsca, w którym się pierwotnie znajdowały. Przestrzeń ta oddziałuje bezpośrednio na odbiór dóbr kultury, daje możliwość odwołania się do historii i tradycji, a także do postaci tam zamieszkujących.

                Z takich przekonań powstała nasza oferta edukacyjna. Jest ona przystosowana do potrzeb najmłodszego grona odbiorców kultury. Treści dopasowane do najnowszej podstawy programowej stanowią idealne uzupełnienie szkolnych lekcji, a nauka poprzez uczestnictwo i doświadczenie pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Wszelkie lekcje muzealne i warsztaty są przygotowywane i prowadzone przez pracowników muzeum, którzy prócz wykształcenia historycznego są również pedagogami i animatorami.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym programem edukacyjnym – wierzymy, że jest on bogaty w narzędzia służące poznaniu, wiedzy i rozwojowi dziecka, a także pobudzeniu kreatywności i umacnianiu tożsamości kulturowej wśród najmłodszych.

 

Magiczne drzewo przodków

dzieci w wieku przedszkolnym, klasy 1–3 szkoły podstawowej

Jest takie drzewo, które zna przeszłość. Dzięki niemu możemy nawiązać kontakt z poprzednimi pokoleniami i dowiedzieć się skąd pochodzimy. Co to za drzewo? To drzewo genealogiczne. Na lekcji zachęcać będziemy dzieci do zainteresowania się swoimi przodkami i krewnymi, ale też historią swojego miejsca pochodzenia. Kto jest krewnym „po kądzieli”, a kto „po mieczu”? Kim jest „jątrew” i „zołwica”? Oprócz odpowiedzi na te zagadki dzieci wykonają swoje oryginalne drzewo genealogiczne.

 

Czy każdy może być bohaterem?

Klasy 1–3, 4-6 szkoły podstawowej

Każde dziecko zapytane o bohatera bez trudu udzieli odpowiedzi, w zależności od upodobań wymieni Batmana, Ben 10, czy Strażaka Sama… A co z prawdziwymi bohaterami? Ludźmi, którzy wykazali się męstwem, heroicznymi czynami. Takimi, którzy z poświęceniem walczyli za innych, za niepodległość. Na podstawie życiorysu J. H. Dąbrowskiego zastanowimy się nad kwestiami odwagi, poświęcenia, ale też wynagrodzenia za bohaterskie czyny. Sam Dąbrowski odznaczony był wieloma orderami. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się, za jakie dokonania można było otrzymać odznaczenie, a podczas warsztatów plastycznych wykonają swoje wersje orderów, medali, czy odznaczeń.

 

Polska cnota każdemu otworzyć wrota

Klasy 1–3, 4-6 , 7-8 szkoły podstawowej

Każdy zna powiedzenie „gość w dom, bóg w dom”, ale wiemy też, że „gość i ryba trzeciego dnia cuchnie”, a po nich samych w domu „jak po wojnie”. Jak to więc jest z tą słynną polską gościnnością? Istnieje, czy nie? Wyłaniający się z przysłów i powiedzeń stosunek naszych rodaków do gościnności jest dość dwuznaczny. Postaramy się na tych zajęciach odpowiedzieć na pytania o źródła gościnności, zasady podejmowania gości, status gościa i gospodarza. Na lekcji teoria przeplatać się będzie z ćwiczeniami aktywizującymi.

 

Prywatne życie bohatera

klasy 4–6 i klasy 7–8 szkoły podstawowej, szkoły średnie

O Dąbrowskim wiemy, że „wielkim bohaterem narodowym był”. Założył Legiony, przyjaźnił się z Wybickim, który uczynił go bohaterem „Pieśni legionów”, walczył u boku Napoleona. Czy ktoś taki ma czas wolny? Jeżeli tak, to jak go spędza? Czy ma jakieś pasje? Czy ma rodzinę, przyjaciół? Na te i inne pytania odpowiemy podczas tej lekcji.

 

Lekcje muzealne przeprowadzamy przez cały rok szkolny, w grupach liczących do 30 osób. Lekcję muzealną można zamówić pod numerem telefonu: 501 082 245.

Prosimy o ustalanie terminów z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Opłaty za lekcje muzealne:
– lekcja 1-godzinna – bilet wstępu (1 zł) dla każdego uczestnika oraz opłata za przewodnika 25 zł.